Cestujete do exotiky? Očkovanie ako základ, do kufra takto vybavená lekárnička!
Cestujete do exotiky? Očkovanie ako základ, do kufra takto vybavená lekárnička!
Ak plánujete cestu do exotických krajín, nezabudnite včas na očkovanie. No, sústrediť sa treba aj na osobnú lekárničku. Na čo pri ceste myslieť a aké lieky doma nezabudnúť poradí odborníčka, pediatrička Elena Prokopová.
Ísť v lete na dovolenku k moru a užiť si pláž a slnko je skvelé. Odletieť do iného ročného obdobia v čase, kedy za našimi oknami mrzne a sneží je však ešte lepšie. O „letnú“ dovolenku v zime je medzi Slovákmi stále väčší záujem. Slováci majú podľa našej súkromnej poisťovne, kde uzavreli sezónne cestovné poistenie, najčastejšie záujem o krajiny ako je Thajsko, Maledivy, Srí Lanka, Tanzánia či Omán.
Necestujú len mladí!
Cestovanie do exotiky pritom nie je iba výsadou mladých. „Našim najstarším klientom bol 85- ročný muž, ktorý cestoval na 23 dní do Indie. Len o štyri roky mladší bol pán, ktorý sa vybral na výlet do Tanzánie. Najstaršou klientkou bola zas 75 ročná žena, ktoré odletela na takmer mesiac do Thajska,“ informuje riaditeľ komerčnej poisťovne Tomáš Kalivoda.
Sezóna exotických dovoleniek začína klasicky v októbri a trvá približne do konca februára, kedy sa v mnohých krajinách na opačnej strane sveta, pomaly začína obdobie dažďov. Vtedy síce klesajú ceny leteniek a aj ubytovanie zoženiete „za babku“, avšak riskujete, že dovolenku strávite v chatke. Počasie je však len jeden z faktorov, ktorý treba zobrať do úvahy pred cestou. Jednoznačne odporúčame myslieť aj na povinné očkovania.
Cestu do exotiky s dieťaťom dobre zvážte.
Nezabudnite na vakcíny
„Nepodrobenie sa povinnému očkovaniu totiž môže mať za následok, že poisťovňa neuhradí náklady nutné na liečbu takéhoto ochorenia,“ vysvetľuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa komerčnej poisťovne. Upozorňuje, že očkovanie cestovateľov nie je hradené z verejného zdravotného poistenia a klienti si ho musia financovať sami. Na niektoré vakcíny, ktoré sú potrebné aj na cestu do zahraničia, však zdravotné poisťovne ponúkajú aj 50% zľavu z ich ceny v rámci svojich benefitných programov – ide napríklad o vakcíny proti hepatitíde typu A a B alebo proti pneumokokom.
Povinné očkovanie
Pri vstupe do niektorých krajín sa môže vyžadovať očkovanie, napríklad proti žltej zimnici, meningokokovým nákazám či poliomyelitíde. Zoznam krajín s povinným alebo odporúčaným očkovaním je dostupný na webovej stránke Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Očkovania proti žltačke typu A a B, japonskej encefalitíde, brušnému týfusu, besnote či cholere sú zvyčajne iba odporúčané. Cestovatelia by mali svoju dovolenku dobre plánovať, nakoľko niektoré očkovania treba absolvovať aj mesiac pred odchodom, iné si zas vyžadujú viac dávok a to aj s časovým odstupom. „Kúpiť si teda last minute niekam do Afriky – najmä ak cestujete s deťmi, teda nie je úplne najvhodnejšie,“ radí Tomáš Kalivoda.
Ako bezpečne cestovať s deťmi?
Podľa skúsenej pediatričky Eleny Prokopovej je zlatým štandardom absolvovať pred cestou veľmi starostlivú prípravu. „Rozhodujeme sa podľa cieľovej destinácie. Mali by sme však mať absolvované všetky povinné očkovania. Takže je dobre si skontrolovať posledné očkovanie proti tetanu, záškrtu a čiernemu kašľu u dospelých, u detí najmä absolvovanie očkovania proti mumpsu, osýpkam a rubeole..."
" ...Veľmi vhodné je mať absolvované očkovanie proti žltačke typu A, u dospelých aj typu B - deti sú povinne očkované proti tomuto ochoreniu. Z nepovinných očkovaní je to ešte očkovanie proti zápalu mozgových blán spôsobenému meningokokmi. Týka sa to nie len dospelých, ale aj detí,“ vysvetľuje Elena Prokopová.
Pred cestou do exotiky skontrolujte potrebné očkovanie danej krajiny.
Odporúčania zdravotníkov
Jedna vec je prevencia v podobe vakcíny, druhou je predchádzanie chorobám rozumným správaním sa v cudzom prostredí. V každom prípade treba dodržiavať všetky odporúčania zdravotníkov v mieste pobytu.
„Vhodné je piť len originálne balenú pitnú vodu – nie tú z miestneho vodovodu. Konzumovať starostlivo tepelne upravené potraviny, najvhodnejšie tam, kde prípravu jedla vidíte. Ovocie a zeleninu konzumovať opláchnutú balenou vodou, alebo ideálne také, ktoré sa dajú ošúpať. Nekonzumovať ľad v nápojoch, nevieme aká voda bola použitá na prípravu. Starostlivo si umývať ruky, alebo mať v každom prípade pri sebe dezinfekčný prostriedok," radí skúsená pediatrička.
Pred cestou kamkoľvek si treba dobre zbaliť lekárničku.
Pripravte si lekárničku
Ak však napriek všetkému v exotickej krajine ochoriete, pomôže vám vhodne vyskladaná lekárnička. „Tá by rozhodne mala obsahovať lieky ktoré cestovateľ pravidelne berie, lieky na bolesť a teplotu s účinnou látkou paracetamol, aj ibuprofen, dezinfekčné kvapky do očí, kvapky do nosa na odpuchnutie sliznice, antihistaminiká - lieky na alergiu, základné lieky na vlhký a suchý kašeľ, lieky, ktoré sa používajú v prípade hnačky, probiotiká, rehydratačný roztok, dezinfekčný prípravok na rany, obväz, teplomer,“ vyratúva pediatrička.
V prípade, že domáce lieky nezaberajú, oplatí sa navštíviť miestnu lekáreň. Niektoré lieky tam majú totiž upravené zloženie, ktoré je účinné práve na lokálne sa vyskytujúce vírusy a baktérie. Ak si sami neviete rady, vhodná je návšteva lekára alebo nemocnice. „Vtedy hneď volajte asistenčnú službu svojho cestovného poistenia, ktorá vás bude navigovať do správneho zdravotníckeho zariadenia, pomôže vám s prepravou, tlmočením a ďalšími nevyhnutnými náležitosťami,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne.
Cestovanie s bábätkom do exotiky treba podľa pediatrov dobre zvážiť.
Cestovanie s bábätkom
Ak máte doma bábätko, cestovanie na exotickú dovolenku treba dobre zvážiť. „V prípade, že nejde naozaj o presun z dôvodu cesty za rodinou, či cesty do miesta pobytu (ak sa dieťa narodilo v inej krajine), radila by som necestovať s deťmi do 18 mesiacov veku leteckou dopravou do vzdialenejších destinácií. Pokiaľ idete autom, do bližších krajín s podobnou kultúrou, samozrejme je to iné. To je možné absolvovať už aj s malým bábätkom - optimálne po 3. mesiaci života..."
"... Bábätká do asi veku 2 rokov nemajú dobre vyvinutý imunitný systém a cestovanie a presuny priestormi, kde sa ‚premelie‘ veľa ľudí je pre ne nebezpečné. V 18. mesiacoch majú už absolvované všetky základné očkovania, ktoré by ich mali chrániť proti najčastejším prenosným ochoreniam. Ak však ide o exotické destinácie, ako napr. Ázia, India a pod. je lepšie odložiť cestu až do 3. roku veku dieťaťa,“ radí detská lekárka.
Zdroj: https://zdravie.pluska.sk/novinky-a-odbornici/cestujete-do-exotiky-ockovanie-ako-zaklad-do-kufra-takto-vybavena-lekarnicka?utm_source=upday&utm_medium=referral